Zielono mi, czyli kwiaty do sypialni

zielone liście

Kwiaty w domu to życie. Rośliny są producentami tlenu i filtrują powietrze, które krąży w naszych czterech ścianach. Kwiaty do sypialni odgrywają szczególną rolę. Dlaczego? Ponieważ obcujemy z nimi przez całą noc. Warto więc wiedzieć co nie co na temat kwiatów, by wybrać te, które mają pozytywny wpływ na jakość naszego snu oraz zdrowie. Odpowiadamy więc na pytanie “Jakie kwiaty do sypialni?”.

kwoiaty doniczkowe na parapecie

Jeśli kwiaty do sypialni, to sansewieria

Najmniej wymagająca z domowych roślin, która przetrwa okres suszy (w domu zapominalskich, którzy nie pamiętają o podlewaniu roślinek) i nie wymaga częstego przesadzania. Została uznana przez NASA za jedną z roślin poprawiających jakość powietrza. Niweluje działanie toksyn obecnych w otoczeniu, wytwarza nocą tlen (zamiast dwutlenku węgla jak większość roślin), dzięki czemu jakość naszego snu znacznie się polepsza.

Postaw na “klasykę” – paprotka w sypialni

Paprotki to te popularne kwiatki doniczkowe, które kojarzą nam się często z domem naszej babci. W każdym pokoju obowiązkowo musiała stać na parapecie lub zwisać z podwieszanej do sufitu doniczki bujna paproć. Zwyczaj ten powinien być równie powszechny i dziś, ponieważ paproć posiada korzystne właściwości zdrowotne.

Ma zdolność pochłaniania formaldehydu – niebezpiecznej substancji chemicznej, która wydziela się z mebli, parkietów, farb, lakierów do włosów czy dezodorantów. Jej duże stężenie jest toksyczne dla człowieka i tym samym może wywoływać alergie, astmę oraz bezsenność. Paproć lubi wilgoć, dlatego w okresie grzewczym oprócz regularnego podlewania, warto zraszać ją wodą. Dzięki temu będzie nawilżać powietrze w swoim otoczeniu.

Kwiaty do sypialni – nieco egzotyczny filadendron

Kwiatek doniczkowy a’la tropiki (pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Południowej oraz Środkowej) to znakomity oczyszczacz powietrza. Nie jest wymagającą rośliną, a dodatkowo rewelacyjnie prezentuje się we wnętrzach w skandynawskim, prostym klimacie. Motyw filodendrona pojawia się ostatnio wszędzie – plakatach, zasłonach, w formie sztucznych ozdób do mieszkania. Spraw sobie żywy okaz filodendrona, który poza walorami estetycznymi będzie stał na straży Twojego zdrowia.

kwiatek w sypialni koło łóżka

 

Informacja dla tych, którym obiło się o uszy, że filadendron jest trujący: sok liści zawiera substancję drażniącą śluzówkę, dlatego lepiej nie stawiać rośliny w zasięgu dzieci oraz zwierząt. Każdy dorosły człowiek wie, że nie należy jeść kwiatów doniczkowych, które nie są bazylią, miętą czy rozmarynem, dlatego spokojnie możemy postawić filadendron na parapecie w sypialni.

Aloesowy zawrót głowy

Ciekawy kwiat z rodziny sukulentów ( sukulenty mają wykształconą tkankę wodną, dzięki czemu są zdolne do gromadzenia zapasu wody w liściach, łodygach oraz korzeniach). Można powiedzieć, że pracuje dla nas 24h na dobę. W ciągu dnia filtruje powietrze, dodatkowo je nawilżając, a w nocy zajmuje się produkcją tlenu. Co więcej aloes ma właściwości lecznicze. Jego mięsiste liście zawierają sok, który bardzo przyspiesza proces gojenia się ran (wystarczy nasmarować uszkodzoną tkankę warstwą aloesowego płynu. Z niektórych odmian aloesu wytwarzane są maści, kompresy, żele oraz napoje.

kobieta trzymająca aloes w doniczce

 

Kwiaty do sypialni – gardenia lekiem na bezsenność

Obecność gardenii w miejscu odpoczynku ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Dzieje się to za sprawą właściwości aromaterapeutycznych rośliny – jej aromat koi nerwy. Gardenia nie jest tak łatwa w pielęgnacji jak wyżej prezentowane okazy. Jednak widok jej kwitnących, białych kwiatów oraz ich ładny zapach warte są poświęcenia odrobiny czasu. Co ciekawe, z tych pięknych kwiatów wytwarzane są olejki eteryczne (o równie ciekawej linii zapachowej), które są skutecznym lekarstwem na różnego rodzaju dolegliwości, np. bóle głowy. Substancje zawarte i owocach oraz liściach gardenii działają przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie.

 

Jak widzicie warto stworzyć swoją mini kolekcję roślin doniczkowych. To naturalny, zdrowy i skuteczny sposób na walkę ze smogiem. Nie zapominajmy również, że kolor zielony działa kojąco na nasze zmysły, więc elementy naturalnej zieleni powinny obowiązkowo zawitać w naszej sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *