Wygoda, czyli to, co łączy hygge i materac

rudy kot śpiący pod kocem

Hygge, określane mianem “duńskiej sztuki szczęścia” oznacza komfort, wygodę, przytulność. Wygodny materac z kolei to podstawa owocnego snu, odpoczynku i regeneracji. Tak więc hygge i materac mają wspólny mianownik, jakim jest właśnie wygoda.

Życie w rytmie hygge

Dlaczego wciąż się gdzieś spieszymy, nie potrafimy zwolnić i żyjemy w ciągłym stresie i napięciu? Czy nie jest tak, że sami narzucamy sobie to szalone tempo? Nawet jeżeli stres i brak czasu na sen czy dla rodziny wiąże się z sukcesami na polu zawodowym, to czy ma to głębszy sens? Może momentami spokój, który możemy znaleźć pod własnym dachem okaże się większym sukcesem niż walka z czasem i własnym zmęczeniem na drodze kariery?

kawa, książka i koc na podlodze

Nie oznacza to wiecznego urlopu i leniuchowania pod kocem. Filozofia hygge polega na zachowaniu wewnętrznej równowagi. Nie ma złotego środka na jej osiągnięcie. Każdy sam najlepiej wie co jest dla niego najlepsze i z tą wiedzą może spróbować osiągnąć swoją harmonię.

Solidny materac to Twoja wygoda

Jak ładne i ekstrawaganckie nie byłoby nasze łóżko (a raczej jego rama), bez porządnego materaca nic nie znaczy. Materac to inwestycja długoterminowa, więc warto poczekać aż w skarbonce śwince uzbiera się suma, która pozwoli na zakup materaca, który dostosuje się do naszych potrzeb. Często zapominamy o tym, jak istotną rolę pełni w naszym życiu sen. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przegrywa z nim nawet piąta filiżanka aromatycznej, czarnej kawy.

nog kobiety i mężczyzny pod kołdrą

 

Połączenie tych dwóch elementów – życia bez pośpiechu oraz materaca, który zapewni komfort użytkowania – sprowadza do jednego miejsca, czyli domu. Duńczycy (uważania za najszczęśliwszy naród na świecie) kochają spędzać czas w swoich czterech ścianach. Dom jest swego rodzaju “azylem”, miejscem odpoczynku, miłości, bezpieczeństwa, szczęścia i niesamowitej wygody.

kubek kawy w dłoniach kobiety

W domu możemy ubrać ciepłe skarpety, zaszyć się z kotem czy bliską osobą pod kocem lub kołdrą, delektować się smakiem ulubionej kawy lub herbaty i nie myśleć o wszystkim, co trzeba zrobić jutro i za tydzień. Radość z małych rzeczy, tu i teraz, to właśnie się liczy.

Komfort życia, czyli hygge styl życia

O to w tym wszystkim chodzi – o komfort życia. Może właśnie dlatego Duńczycy postanowili stworzyć swoją fiozofię szczęścia, która nie stawia na ilość, więc wszystko to, co materialne, a na jakość przez duże J. No chyba, że mówimy o ilości dobrych książek na półce albo ciepłych skarpet w szufladzie.

Duńczycy kochają dobry design, dopieszczają swoje gniazdko, ponieważ to właśnie w domu czują się najlepiej. Chyba każdy wyznaje tę samą zasadę, która brzmi “wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. W myśl tych słów mieszkańcy Skandynawii dbają o swój dobrobyt, tworząc w nim atmosferę, która zapewnia najwyższy komfort ich życia. Jeśli lubimy swój dom, to kochamy spędzać w nim czas z ludźmi, którzy są nam bliscy. Hygge to otaczanie się ludźmi, którzy nas uszczęśliwiają i którym my sami dajemy szczęście. Wspólne relacje, spędzanie razem czasu i radość jaka z tego płynie, to kwintesencja tego, co docenia duński koncept życia. 

Nie musisz wiele zmieniać, żeby rozpocząć życie w rytmie hygge. No może poza materacem ;). Dbaj o siebie i swoich bliskich, zwolnij i ciesz się życiem, które nie trwa wiecznie.

Na koniec filmik, którego autor w bardzo przystępny sposób opisuje nam znaczenie hygge.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *