Wielkie pranie kołdry puchowej – domowe triki

kobieta zakrywająca się kołdrą

Nadszedł czas na pranie kołdry puchowej? Każdy z nas uwielbia moment, gdy po całym dniu intensywnej pracy w końcu można położyć się we własnym łóżku. Świeżo zmieniona, pachnąca pościel jeszcze bardziej umila tę chwilę. Ale pamiętajmy, że raz na jakiś czas powinniśmy również prać kołdry oraz poduszki, które po wielu miesiącach użytkowania, stają się po prostu nieświeże.

Pranie kołdry puchowej to jednak nie lada wyzwanie i jeżeli nie chcemy oddawać jej do pralni, musimy wiedzieć jak poradzić sobie z całą “ procedurą postępowania” z wymagającym pierzem. Wypoczynek w wygodnym, ale i świeżym łóżku wynagrodzi trud wsadzony w proces domowego prania.

*Drodzy Czytelnicy, pozwolę sobie w tym artykule używać zwrotów skierowanych do Pań, ponieważ w 99% przypadków wielkie pranie to misja zdecydowanie dla kobiet… 😉 Jeżeli jednak znajdzie się wśród nas jakiś mężczyzna, to oczywiście czapki z głów! (Może warto zrobić przy okazji listę kandydatów na idealnego męża;). )

pralnia i nogi wystające z pralki

Pranie kołdry puchowej – od czego zacząć?

Działanie rozpocznij od dobrego planu. Uporanie się z domowym praniem kołdry z pierza jest możliwe, jednak warto wiedzieć z góry jak postępować, żeby kołdra nie uległa zniszczeniu.

Najlepszą porą na pranie puchowej kołdry jest środek gorącego lata, a już zupełnie idealne warunki to słoneczny, ale i wietrzny dzień. Dobrze, żebyś mogła spędzić go w domu, ponieważ od czasu do czasu Twoja kołdra będzie potrzebować podglądu. Nawet jeśli chcesz odświeżyć kołdry całej rodzinki, zacznij od jednej, a w kolejnym dniu/tygodniu przyjdzie pora na następne. Nie ma co brać sobie na głowę zbyt dużo na raz, ponieważ już z jednym puchaczem będziesz miała i tak ręce pełne roboty.

Puchowa kołdra – pranie w pralce czy ręczne?

Wszystko zależy od rozmiaru Twojej kołdry oraz pralki. Tak czy inaczej, nawet jeśli kołdra nie jest w rozmiarze king size, musimy pamiętać o tym, że pierze po namoknięciu zrobią się naprawdę ciężkie i pralka może nie sprostać tej misji. Moja sugestia jest następująca: puchowa poduszka – do pralki, puchowa kołdra – pranie ręczne w wannie. Efekt będzie równie dobry, a przy okazji zrobisz trening na jędrne ramiona 🙂 .

nastawianie pralki na pranie

 

Pranie kołdry puchowej – wybór środka czyszczącego

Z uwagi na to, że puch to delikatny, naturalny materiał, którego cena jest adekwatna do jakości (czytaj: wysoka), wybór środka do prania ma znaczenie. Nie zaleca się stosowania silnych detergentów, które mogą uszkodzić strukturę, a tym samym kołdra czy poduszka straci swoją puszystość.

Warto sięgać po płyny dedykowane dla puchu – hipoalergiczne lub do tkanin delikatnych, te mają zdecydowanie najlepszy skład chemiczny. A propos – płyn, nie proszek. Dlaczego? Ponieważ proszek ciężej będzie usunąć podczas płukania. Jego drobinki zagnieżdżą się między pierzem i mogą zbić się w większe grudy, więc niepotrzebna jest dodatkowa robota.

Co do temperatury – znów musimy mieć wzgląd na delikatną strukturę puchowego materiału, więc nie możemy nastawić zbyt wysokich parametrów. Najbezpieczniejsza temperatura to 30-40 stopni. Nie spowoduje ona żadnych uszkodzeń i kołdra będzie bezpieczna.

 

Płukanie puchowej kołdry

Wymaga ono nieco więcej czasu niż płukanie standardowego prania np. “kolorów”. W pralce sprawa jest prosta, wysarczy jedynie włączyć opcję “dodatkowe płukanie”. Co do płukania kołdry w wannie, musimy po prostu powtórzyć tę czynność kilkakrotnie. Za każdym razem należy delikatnie ugnieść materiał i napuścić kolejną porcję czystej wody. Zarówno do płukania w pralce jak i w wannie, możemy dodać niewielką ilość płynu zmiękczającego ,ale nie jest to konieczne.

Ostatni krok – suszenie kołdry z pierza

O ile producent zezwala na tę czynność, możemy odwirować kołdrę w pralce na wysokich obrotach. Najpierw jednak trzeba “wypuścić” z niej powietrze (ugniatając miejsce po miejscu materiał), ponieważ jak wiadomo, puch ma tendencję do “puszenia się” ;). Jeżeli jednak na metce widnieje znaczek z przekreśloną pralką, nie powinnaś poddawać kołdry wirowaniu. To utrudnia sprawę, ponieważ nasiąknięta kołdra prawdopodobnie waży więcej od Ciebie. Co wtedy? Znów czeka Cię ostrożne wyciskanie kawałek po kawałku. Suszenie naturalnego puchu w suszarce bębnowej zda egzamin, ale nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku alergików. Wtedy z ratunkiem przychodzi słońce i wiatr – to zdecydowanie najlepszy sposób.

klamerki na sznurku do prania

Ten ostatni krok jest wbrew pozorom najdłuższy, ponieważ nie wystarczy zostawić kołdry i poduszek na kilka godzin w pełnym słońcu na suszarce. Co 20-30 minut dobrze jest roztrzepywać pościel i rozdzielać zbite i sklejone kłębki pierza. Z każdą kolejną partią czasu kołdra będzie schła i praca nad jej rozbiciem stanie się łatwiejsza. Im częściej będziesz doglądać świeżo wypranych okazów, tym szybciej będą gotowe do ponownego użytku. Jeśli w kolejnym dniu również będzie ładna pogoda, wystaw znów pranie na zewnątrz – wietrzenie sprzyja oddychalności i naturalnej puszystości puchowej kołdry.

Pamiętaj o codziennym, systematycznym strzepywaniu kołdry przy ścieleniu łóżka. Dzięki temu pierze będzie równomiernie rozmieszczone pod poszewką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *