Pogromca smogu i alergenów, czyli oczyszczacz powietrza w mieszkaniu

smogi dymu na niebie

Co posiada co drugi Polak w domu? Oczyszczacz powietrza. Taka odpowiedź stanie się za niedługo normą. Statystyki statystykami, nie mniej wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, co krąży w powietrzu w czasie zimy. Mass media na bieżąco informują nas o aktualnej jakości powietrza. Nie jest to okres sprzyjający porannemu joggingowi, wyprawom rowerowym a już w szczególności spacerom osób starszych lub młodych mam z bobaskami. Smog sprawia, że człowiek woli zostać w swoim mieszkaniu niż wychylać nos gdziekolwiek po godzinach pracy. Ale czy jakość powietrza w domu jest lepsza niż na zewnątrz? Czy chodzenie w maseczkach antysmogowych 24 h na dobę to jedyne rozwiązanie?

 

mężczyzna z maską w parku

 

Oczyszczacz powietrza – koniec walki ze smogiem

Poziom smogu przekracza granicę dopuszczalną dla ludzkiego zdrowia. Wszyscy więc spędzamy większość wolnego czasu w domach. Niestety, jak się okazuje, w domu zanieczyszczenia powietrza osiągają również alarmowy stan. Okna posiadają pewną przepuszczalność powietrza i nie jesteśmy w stanie uchronić się w 100% przed zjawiskiem przenikania tych skażonych cząsteczek do wnętrza.

Na szczęście istnieje przetestowany, więc sprawdzony i skuteczny sposób na walkę z domowym smogiem. Są nim oczyszczacze powietrza, które dzięki pracy specjalnych filtrów zapewniają ochronę antysmogową oraz antyalergiczną.

 

Oczyszczacz powietrza do mieszkania – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Z racji, iż oczyszczacze powietrza są obecnie na “topie” listy najpotrzebniejszych urządzeń w domu, producenci raczą nas szerokim wachlarzem wyboru, ale również wysokimi cenami. Jest kilka istotnych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę rozglądając się za oczyszczaczem.

  • Wydajność filtra
  • Rodzaj filtra
  • Energooszczędność
  • Zasięg działania
  • Natężenie hałasu podczas pracy

oczyszczacz powietrza i kwiatek na stołku

W sieci dostępna jest masa rankingów, w których porównywane są wszystkie z wymienionych wyżej funkcji oczyszczaczy. Musimy oczywiście brać pod uwagę fakt, iż wraz ze wzrostem jakości urządzenia i ilością funkcji, które zapewnia, rośnie jego cena. Jest to jednak inwestycja długoterminowa i prozdrowotna, więc osobiście popieram ideę posiadania oczyszczacza powietrza w domu.

 

Oczyszczacz powietrza – czy wielkość ma znaczenie?

W przypadku oczyszczaczy powietrza wielkość ma znaczenie. Wraz ze wzrostem wymiarów urządzenia, rośnie jego zasięg pracy. Standardowy oczyszczacz jest w stanie filtrować powietrze na powierzchni do ok. 40 m2. Jego rozmiar jest wówczas na tyle praktyczny, że nie będzie zajmował dużo miejsca. Sprawdzi się więc doskonale w małym mieszkaniu.

Jeżeli natomiast potrzebujemy oczyszczacza do dwupoziomowego domku czy mieszkania o powierzchni powyżej 70 m2, taki klasyczny oczyszczacz to za mało. Wówczas będziemy potrzebować urządzenia o lepszych parametrach, czyli będzie on większych rozmiarów. Alternatywą jest zakup dwóch lub trzech mniejszych oczyszczaczy. Będziemy mogli postawić je w różnych pomieszczeniach, dzięki czemu zwiększy się wydajność ich pracy, a powietrze w mieszkaniu będzie stale filtrowane i czyste.

 

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Umiejscowienie oczyszczacza powietrza ma wpływ na jego wydajność. Warto więc zastanowić się, który obszar w mieszkaniu będzie najlepszym stanowiskiem dla urządzenia, aby mogło skutecznie filtrować powietrze.

  • Jeśli nasze mieszkanie jest stosunkowo niewielkie, tj. +/- 40 m2 oczyszczacz najlepiej postawić w miejscu gdzie jest dużo wolnej przestrzeni, czyli np. Na połączeniu salonu z aneksem kuchennym. Rewelacyjnie, jeżeli w pobliżu jest sypialnia, aby zasięg działania urządzenia docierał również do niej.

    oczyszczacz powietrza w domu

 

  • Wszelkie barykady, zamknięte drzwi czy długie korytarze są przeszkodą dla oczyszczacza. Wolna przestrzeń za drzwiami czy szafą nie będzie więc dobrym stanowiskiem dla naszego pogromcy smogu. Pocieszający jest fakt, iż oczyszczacze są projektowane tak, by ich design mógł wpasowywać się waranżację pomieszczenia mieszkalnego czy też użytkowego. Biały lub czarny kolor, czyli klasyka oraz prostokątny kształt przypominający kolumnę głośnika to całkiem zgrana kompozycja.

 

  • Pamiętajcie, aby nie stawiać nic na górnej części oczyszczacza. Książka, koc czy kwiatek zablokują wylot dla oczyszczonego powietrza. Należy również zachować określoną w instrukcji odległość maszyny od ścian i innych urządzeń oraz mebli. Warto więc zawsze przeczytać instrukcję, która udzieli nam wszelkich cennych wskazówek. 

 

Żegnaj smogu!

spaliny i dym z komina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *