Minimalizm w domu, czyli jak go osiągnąć i się nim cieszyć

minimalistyczny pokój

Minimalizm to pojęcie, które dotyczy wielu odmiennych sfer życia, jednak zamysł koncepcji minimalizmu jest niezmiennie ten sam – ograniczać, upraszczać, minimalizować. Czy taki tor myślenia i działania ma swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz? Jak najbardziej tak i spróbuję Cię przekonać, że minimalistyczne wnętrza to jest to.

 

Minimalistyczne mieszkanie, czyli zrób miejsce na minimalizm

O ile posiadamy dom lub mieszkanie z dużym metrażem, niech to będzie +/- 100 m2, zachowanie porządku zdaje się być dużo prostsze niż w mieszkaniu mierzącym 40 czy 50 m2. Jednak wszyscy dobrze wiemy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc im więcej mamy, tym więcej chcemy i potrzebujemy. W przełożeniu na wnętrze mieszkania – im większa powierzchnia, tym więcej pomysłów na jej aranżację, czyli meble, kolorystyka, dekoracje i detale.

łóżko na paletach

Nagle przychodzi moment, w którym stwierdzasz, że w kółko sprzątasz i w kółko robi się bałagan. Dlaczego? Prawdopodobnie Twoje gniazdko jest najzwyczajniej w świecie zagracone. Zaczynasz rozumieć, że jedyne czego w nim brakuje, to wolnej przestrzeni i uproszczenia. Podstawowa sprawa – zrób miejsce na minimalizm.

 

Minimalistyczne wnętrza – od czego zacząć

Wprowadzenie minimalizmu do wnętrza nie jest takie trudne jak Ci się wydaje. Musisz się po prostu do tego przekonać. Od czego zacząć?

Segregacja punktem wyjścia do minimalizmu

Pomoże Ci wyeliminować rzeczy, których nie używasz, więc tym samym nie są Ci potrzebne. Stara zasada – jeżeli nie używałeś czegoś przez rok, oddaj komuś komu się przyda, sprzedaj lub wyrzuć. Innej drogi nie ma. Przekładanie rzeczy do mniejszych pudełek, chowanie do szafy albo piwnicy zda egzamin na chwilę, ponieważ prędzej czy później znów zrobi się jeden wielki bałagan.

Eliminacja sojusznikiem minimalistycznych wnętrz

Po pozbyciu się wszystkich zbędnych gadżetów i ponadprogramowego wyposażenia domu, czas na większe gabaryty, czyli meble. Jedna duża szafa wnękowa i łóżko ze skrzynią spokojnie pomieści wszelki asortyment. Nie potrzebujesz tylu regałów, szafek, półek i komód, stolików, ław itd. To one zagracają Twój dom. Nadmiar wyszedł z mody i nie sprawia, że dom jest ładniejszy.

Ujednolicenie i prostota – kwintesencja minimalizmu

Jeden kolor ścian pomoże zachować harmonię. Jeden materiał – np. drewno, które ociepla, też zrobi dobrą robotę. Prosty zestaw karniszy do wszystkich pomieszczeń czy takie same obramowania plakatów również będą na plus. Prosta, ale wygodna sofa, a na niej jeden czy dwa koce, a nie 6 różnych, “na zapas”. Proste oświetlenie, ponieważ szałowe świecidełka zdecydowanie zaburzą uproszczone wnętrze. Jednym słowem upraszczaj i ograniczaj pole fantazji, jeżeli chodzi o kolorystykę i całą resztę.

kwiaty doniczkowe na białym tle


Funkcjonalność – mądry minimalizm

Wybieraj takie meble, które są funkcjonalne i będą spełniać swoją rolę na bieżąco. Nie kupuj ładnego podnóżka tylko dlatego, że pasowałby do koloru zastawy w kuchni czy legowiska Twojego pupila.

drabina w salonie, krzesła w jadalni

 

Proste jest piękne – minimalizm w Twoim mieszkaniu

W momencie, w którym w Twoim mieszkaniu zacznie królować minimalizm, poczujesz, że to jest to. Ład i przestrzeń sprawią, że będziesz czuć się naprawdę dobrze. Znajdziesz więcej czasu dla siebie czy rodziny, bo nie będziecie musieli już tracić zbędnych godzin na sprzątanie. Proste jest piękne, więc rozpocznij swoją przygodę z minimalizmem i z radością celebruj każdą chwilę spędzoną w swoim minimalistycznym królestwie.

Stół w jadalni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *