Dobry materac – dobra inwestycja

dłonie kobiety na materacu

 

Dobry materac to gwarancja komfortowego wypoczynku, dlatego przy jego wyborze warto kierować się kilkoma istotnymi kwestiami. Dzięki temu dokonamy zakupu na lata i będziemy wypoczywać oraz wysypiać się każdej nocy. Zanim zdecydujemy, który model trafi do naszej sypialni, przyjrzyjmy się jego najważniejszym parametrom.

Wybór materaca zależy od posiadanego łóżka lub wymiarów sypialni, ale przede wszystkim od preferencji użytkowników. Nie dla każdego ten sam model będzie odpowiedni. Warto w tej kwestii zaufać własnemu poczuciu komfortu i wybrać taką grubość, wielkość czy materiał, aby dopasować go do indywidualnych potrzeb. Przez zakupem materaca należy sprawdzić i porównać różne właściwości. Pamiętaj, że materac ma być tak dobry, jak Twoja ulubiona książka! 😉

kobieta z książką na materacu

 

Dobry materac – najważniejsze cechy

Dobry materac to taki, na którym z przyjemnością będziemy zasypiać i budzić się wypoczęci. Na jego wygodę wpływa kilka czynników, na które warto zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie.

Twardość materaca

Wyróżniamy materace miękkie, średnie i twarde. Najlepszy będzie model podtrzymujący nasze ciało, ale nie pozwalający mu się zapadać. Kręgosłup powinien znajdować się w linii prostej. Zbyt miękki materac może negatywnie wpływać na postawę oraz powodować ból, twardy natomiast być powodem niewyspania (a nawet siniaków). Najważniejsze jest dopasowanie twardości do własnych preferencji. Warto już w sklepie dotknąć materaca, a najlepiej położyć się na nim i sprawdzić, jak nasze ciało zareaguje.


Sprężystość materaca

To od niej zależy, czy materac będzie odkształcał się pod ciężarem ciała. Najlepszy będzie ten, który dopasuje się do naszych kształtów, ale nie będzie zbyt silnie zapadał się lub zmieniał na całej powierzchni. To istotne szczególnie wtedy, gdy na materacu śpią dwie osoby, aby nie czuć każdego ruchu czy zmiany pozycji ciała. Elastyczne materace to głównie te wykonane z lateksu lub pianki.

Materiał wykonania materaca

Najczęściej spotkamy materace piankowe i sprężynowe. Pierwsze wykonane są w całości z pianki poliuretanowej, natomiast drugie ze sprężyn pokrytych z obu stron cienką warstwą pianki. Dostępne są także materace lateksowe. Pod względem trwałości i odporności na odkształcanie się, materace sprężynowe są bardziej podatne na deformację, a najbardziej wytrzymałe są te z wysokogatunkowej pianki.

Rozmiar  materaca

Materace dostępne są w wielu wymiarach – od jednoosobowych, aż po pasujące do tzw. king size. Wybór rozmiaru jest kwestią indywidualną i zależy od posiadanego łóżka czy miejsca w sypialni. Przyjmuje się, że dla jednej osoby szerokość materaca powinna wynosić minimum 70 cm, czyli przy dwóch osobach wybieramy model o wymiarach przynajmniej 140×200 cm. Optymalnie jednak dla większej wygody, o ile miejsce na to pozwala, lepiej wybrać materac 160×200 cm, a nawet 200×200 cm. Jeśli chodzi o długość to powinna być większa o 15-20 cm niż wzrost użytkownika. Najczęściej spotykana długość to 180 cm lub 200 cm, choć spotkamy także materace o długości 220 cm.

 

łóżko z materacem i wysuwaną skrzynią


Pokrowiec na materac

Warto zwrócić uwagę na wykończenie materaca. Pokrowiec chroni jego wnętrze przed zanieczyszczeniami oraz kurzem. Najczęściej uszyty jest z pikowanej bawełny. Naturalny materiał nie tylko chroni przed brudem, ale przepuszcza również powietrze, dzięki czemu jest „oddychający”. Tworzywa sztuczne natomiast mają dobre właściwości antybakteryjne. 

 

Pamiętajmy, że wygodny materac powinien przede wszystkim dopasowywać się do ciała (a nie na odwrót). Nie ma jednego uniwersalnego materaca, który będzie dobry dla każdego, dlatego nie bójmy się testować różnych rozwiązań. 

 

Wpis powstał we współpracy z redakcją bloga o remontach, budowie i urządzaniu – Fixly.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *