Fałszywa pobudka. Dlaczego ludziom śni się, że już się obudzili?

Zastanawiasz się czy dopadła Cię kiedyś fałszywa pobudka? A czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wstać z łóżka i jak gdyby nigdy nic dokonać czynności związanych z poranną toaletą, picie pysznej porannej kawy natomiast nagle coś przerwało? Pianie koguta dochodzące z Twego telefonu uświadomiło Ci, że wszystko co właśnie się wydarzyło było snem? Oznacza to, że dotknęło Cię zjawisko False Awakening, czyli fałszywa pobudka.

kobieta z zamkniętymi oczami i  kubkiem w dłoni

Ups – fałszywa pobudka

Fałszywa pobudka jest stanem mieszanym, hybrydą pomiędzy czuwaniem, a fazą snu REM (odpowiedzialną za powstawanie marzeń sennych). Zjawisko to ma miejsce u większości ludzi dorosłych choć raz w życiu i podobno często występuje u dzieci. Może za tym przemawiać fakt, iż mechanizmy przeżywania REM wykształcają się do wieku nastoletniego, przez co dzieci częściej doświadczają stanów z pogranicza jawy i snu. Sytuacja, po której następuje fałszywa pobudka jest zawsze bardzo realistyczna i ma pokrycie z czynnościami, które wykonujemy zwykle po przebudzeniu.

Fałszywa pobudka, czyli niby na jawie, a jednak w śnie

Przeżywający fałszywą pobudkę są przekonani, że właśnie wstali ze snu. Stąd też rozpoczynają oni wykonywanie czynności standardowych dla sytuacji w której się znaleźli, ostatecznie zakończonych przez faktyczne wybudzenie. Co ciekawsze znane są dość rzadkie przypadki seryjnych fałszywych pobudek, kiedy to po krótkotrwałym okresie czuwania umysł znów wraca do swoich wcześniejszych projekcji. Warto podkreślić, iż fałszywe pobudki nie są jedynie bardzo realistycznymi snami, a swego rodzaju snami świadomymi, gdyż ludzie ich doświadczający nie przyglądają się biernie rozwojowi zdarzeń, a czynnie biorą w nim udział – stąd ich niezachwiana pewność, że wszystko dzieje się naprawdę.

kobieta w łóżku z psem

Fałszywa pobudka – przyczyny zjawiska

Obecny stan nauki nie pozwala na jednoznaczne wskazanie przyczyny tego zjawiska, aczkolwiek zauważono, że fałszywe pobudki częściej przydarzają się osobom, które:

  • sypiają nieregularnie (np. przez pracę w systemie zmianowym)
  • nadużywają środków odurzających
  • cierpią na zaburzenia psychiczne
  • są narażone na stale zakłócenia snu (stany te mogą występować w chwili spodziewanego już przez śpiącego wystąpienia czynnika destabilizującego sen)

Jeżeli jeszcze nigdy nie spotkała Was fałszywa pobudka i wcale nie chcecie jej doświadczyć, dbajcie o jakość swojego snu. Sen zapewnia odpoczynek i  regenerację organizmu, przez co jest niezwykle ważny dla naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *