Arachnofobia i teoria zjadania pająków podczas snu

Czy zjadanie pająków podczas snu jest autentycznym faktem? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy zostawić – w ramach soczystej puenty – na sam koniec artykułu. Jesteśmy jednak pewni, że ciśnienie wielu z Was przekroczyło właśnie 220/150 mmHg, a arachnofobia u wszystkich, którzy na nią cierpią nabrała gigantycznego wymiaru… Z tego względu wyjątkowo odstępujemy od prawideł sztuki budowania napięcia i uspokajamy wszystkich arachnofobów– zjadanie pająków przez sen to wyssany z palca wymysł!

 

Arachnofobia

Arachnofobia to niezwykle nieciekawy lęk przed pająkami. Osoby cierpiące na tę przypadłość boją się pająków, a w sytuacjach kontaktu (nawet wzrokowego) z pająkiem, dostają ataku paniki, który może doprowadzić do wielu skrajnych reakcji i zachowań ze strony cierpiącego na arachnofobię. Możemy sobie tylko wyobrażać jak silne emocje wywołuje informacja o zjadaniu pająków we śnie na osobie, którą przeraża sama myśl o istnieniu stawonogów…

Teoria zjadania pająków podczas snu

Ciężko stwierdzić jaka jest geneza teorii, według której ludzkość miałaby nieświadomie tuczyć się nocą tymi złej sławy szczękoczułkowcami. Teoria krąży w wielu (różniących się liczbą zjadanych rzekomo pająków) wersjach i nieustannie mrozi krew w żyłach biednych arachnofobów  Znawcy tematu, tacy jak Rob Crawford (sprawujący pieczę nad sekcją pajęczaków w waszyngtońskim muzeum uniwersyteckim, znany w internecie jako “pogromca pajęczych mitów”) usłyszawszy to pytanie, przecząco kiwają głowami i przyznają, że to pająki najczęściej boją się nas bardziej niż my ich.

 

pająk na ciemnym tle

Pająki boją się ludzi

Te drobne stawonogi zdecydowanie wolą szerokim łukiem omijać dyszące i ruszające się (a niekiedy i monologujące!) wzgórza i doliny. Sama zaś wycieczka w głąb mokrych, trzęsących się jaskiń naszych gardzieli mogłaby zainteresować jedynie pająki o samobójczych zapędach, a o istnieniu takich badacze jak na razie milczą.

Oczywiście nie forsujemy w tym artykule tezy jakoby NIGDY w historii żaden homo sapiens nie przełknął w objęciach Morfeusza nieuważnego pajęczaka. Ewentualne tego typu przypadki stanowią tak wąski margines, iż nie są w stanie w żaden sposób obronić teorii mówiącej o zjadaniu pajęczaków. Wręcz przeciwnie – liczne badania dowodzą, iż możemy uznać tę informację za mit.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *