Co to jest paraliż senny?

Paraliż senny

Jakkolwiek nieprzyjemnie by to nie zabrzmiało, każdy z nas jest przynajmniej raz dziennie prawie całkowicie sparaliżowany (prócz mięśni gałek ocznych i oddechowych) i jest to całkowicie normalne. Bezczyn większości mięśni szkieletowych jest zjawiskiem normalnym dla fazy snu REM, który ma zabezpieczyć ludzkie ciało przed reagowaniem na sugestywne marzenia senne (choć nie u wszystkich ta swoista blokada działa poprawnie, stąd m. in.zjawisko somnambulizmu), problem pojawia się jednak kiedy śpiący jest sparaliżowany i…odzyskuje świadomość.

Porażenie przysenne

Paraliż senny, zwany też porażeniem przysennym zdarza się najczęściej na skraju snu i jawy.

Przypadki, w których zasypiający lub budzący się człowiek nie mógł się poruszyć, będąc jednocześnie przytomnym i wiedząc w jakiej sytuacji się znajduje są znane od lat w wielu kulturach.  Świadczą o tym bogate przedstawienia tematu w sztuce i wierzeniach ludowych. Paraliż senny przez lata był uznawany za efekt wizyt nocnych demonów czy nawiedzeń duchów, a dziś jest młynem na wodę wyznawców kontrowersyjnych tez o kosmitach unieruchamiających mieszkańców Ziemi, by porwać ich i przeprowadzać na nich wymyślne eksperymenty.

Powodem dla przypisywania porażeniu przysennemu tak upiornych znaczeń jest zapewne spowodowane faktem, iż nierzadko niestety towarzyszą mu przykre wrażenia strachu i czyjejś niepożądanej obecności, będące niekiedy nawet realistycznymi halucynacjami (częściej u doświadczających tego typu doznań notowano omamy  słuchowe, takie jak obce kroki, głosy) i/lub uczucie ucisku na klatce piersiowej.

Obraz przedstawiający kobietę w momencie paraliżu sennego

Paraliż senny – przyczyny

Przyczyny występowania paraliżu nie są jak na razie określone jednoznacznie, a naukowcy wciąż badają to zjawisko, najprawdopodobniej jednak jest ono powszechniejsze niż mogłoby się zdawać, gdyż nie wszyscy dotknięci epizodami porażenia przysennego mogą zdawać sobie z tego sprawę. Przypuszcza się, że paraliż senny może dotykać nawet 60% ludzi po 30 roku życia.

 

 

*Reprodukcja „Koszmar senny” Henry’ego Fuseliego z 1791 roku-klasyczne wyobrażenie paraliżu sennego jako wizyty sił nieczystych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *