Sny niewidomych – o czym oni śnią?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądają sny niewidomych, o ile w ogóle miewają sny? Otóż tak – osoby niewidome śnią, jednak wszystko zależy od tego, na którym etapie życia stracili wzrok. Jeśli ktoś jest niewidomy od urodzenia, jego sny opierają się na wrażeniach, jakie dają inne zmysły, np. dotyk czy słuch. Tak więc ich umysł potrafi odtworzyć w czasie snu np. emocje. Dodatkowo mogą im się śnić przedmioty, które ich wyobraźnia wykreowała na podstawie opisów słownych innych ludzi. Osoby, u których utrata wzroku miała miejsce w ciągu życia, dysponują pamięcią wizualną, więc ich sny niczym nie różnią się od snów ludzi ze zdrowym wzrokiem.

symbol snu

Czy niewidomi posiadają wyobraźnię wzrokową?

Przypuszczenie, iż niewidomi mogą w marzeniach sennych obcować z obrazami w taki sam sposób, jak robią to posiadacze zmysłu wzroku, świadczyłoby o istnieniu wyobraźni wzrokowej, która może występować bez doświadczenia. Jest to dość kontrowersyjna kwestia, ponieważ nie ma teorii (popartej badaniami), która jednoznacznie potwierdziłaby fakt, iż istnieje wyobraźnia wzrokowa u niewidomych i ociemniałych we wczesnym dzieciństwie.

chmurka i żarówka na tablicy
Zwolennicy tej tezy posiłkują się faktem, iż niewidomi poproszeni o narysowanie swych snów, tworzyli przedstawienia figuratywne, nie różniące się od rysunków ludzi widzących. Nie jest to jednak niepodważalny dowód na istnienie apriorycznej wyobraźni wizualnej. Jak podkreślają przeciwnicy tej teorii, osoby niewidome mają świadomość form otaczającego ich świata, ale nabytą za pomocą innych zmysłów. Dzięki temu mogą wiernie reprodukować rzeczywistość, co nie znaczy, że pod ich powiekami ma miejsce projekcja wizualna. Na niekorzyść tezy jakoby niewidomi od urodzenia dosłownie widzieli w snach świadczy też fakt, iż nie potrafią oni opisać kolorów.

Niektórzy naukowcy zamiast określenia wyobraźnia wzrokowa u niewidomych, używali słów wyobraźnia umysłowa lub przestrzenna, która jest bardziej trafna. Badania mózgu potwierdzają, że wyobrażenia, jakie tworzą się w głowach osób niewidomych, mają  charakter przestrzenny. Osoby pozbawione zmysłu wzroku posiadają zdolność orientacji w przestrzeni oraz porównywania dwóch przestrzeni, co potwierdza umiejętność korzystania z map przestrzennych.

Sny niewidomych – ruch gałek ocznych, a faza REM

kobieta śpiąca z psem
Badacze chcący odpowiedzieć na pytanie co śni się niewidomym, pochylili się nad ruchem gałek ocznych podczas fazy REM. Dlaczego? Ponieważ  ruch ten uznawany jest za dowód obcowania z obrazami kreowanymi przez śniący umysł. Analiza ta zaprowadziła jednak badaczy na manowce, gdyż u części badanych ruch gałek ocznych w trakcie REM wystąpił, a u części nie, co oznacza, że do dnia dzisiejszego nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *