Boho soul, czyli styl boho w domu

boho styl przeszklony regał i półki

Styl boho we wnętrzu to magia kolorów i etnicznego wzornictwa. Aranżacje w klimacie boho jednych szokują, a innych zachwycają. Boho to tak naprawdę połączenie różnych stylów, więc jedną z jego podstawowych cech jest eklektyzm (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Styl boho pozwala na ogromną swobodę tworzenia wizji na wnętrze w takiej odsłonie, która sprawi, że będziemy czuć się naprawdę komfortowo i przytulnie.

 

Styl boho, czyli po swojemu

Po swojemu – dokładnie tak w moim mniemaniu możemy opisać styl wnętrzarski noszący nazwę boho. Stworzenie własnej aranżacji, której podstawą jest niepowtarzalny klimat i energia. Wnętrze w stylu boho posiada to coś. Układ barw, różnorodność materiałów, przedmiotów i mebli sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwy. Boho podkreśla, że nie wszystkie elementy w domu czy mieszkaniu muszą być z “jednej bajki”.

 

salon boho, regał, fotele i ława(fot. Wicker Paradise, flickr.com, na podstawie licencji CC BY 2.0)

Wolność to to, co kocha styl boho

Styl boho we wnętrzu nie zna słów nuda i monotonia. Ceni za to różnorodność i niebanalne połączenia, więc zestawienie komody vintage z nowoczesną lampą będzie jak najbardziej w trendach. Sedno tych ciekawych zestawień tkwi w wolności, która króluje we wnętrzach boho. Wolność w rozumieniu całkowitej swobody i dowolności związanej z tworzeniem wnętrza.

 

Styl boho – dla kogo

Styl boho gości przeważnie w domach poszukiwaczy przygód, czyli podróżników, prawdziwych marzycieli oraz ludzi kreatywnych, kochających życie oraz lubiących żyć według własnych zasad i w zgodzie z własnym “ja”. Takie nastawienie do życia w lekkim oderwaniu od szarej rzeczywistości sprzyja tworzeniu wnętrza z duszą.

salon boho, sofa, lawa, zegar na ścianie

W stylu boho nie liczy się wartość materialna, ale sentymentalna. Najróżniejsze dodatki i elementy dekoracyjne aranżacji wiążą się w boho z przywoływaniem wspomnień. Odtwarzanie miłych momentów wytwarza ogrom pozytywnej energii i klimat, który sprzyja spędzaniu wolnych chwil w swoich czterech ścianach. W mieszkaniu miłośnika boho zawsze znajdzie się miejsce na pamiątki z różnych zakątków świata.

 

Co cechuje styl boho

Styl boho, mimo iż uznawany jest jako pomieszanie i różnorodność, posiada pewne elementy, które są wspólne prawie w każdym wnętrzu o takim charakterze. To, co wyróżnia boho i sprawia, że styl ten jest tak oryginalny, to motywy, które się ze sobą przeplatają i łączą tworząc spójną, choć niespójną całość. 🙂

 

Sypialnia boho, łóżko z etniczną narzutą(fot. homestilo, flickr.com, na podstawie licencji CC BY 2.0)

Motyw etniczny w stylu boho

W stylu boho królują etniczne wzory. Motyw ten przejawia się w postaci wyszywanych, żłobionych lub malowanych wzorów etnicznych o najróżniejszych kształtach na poduszkach, tapetach, dywanach i plakatach. Każdy jest inny i często prezentuje inną symbolikę. W mieszkaniu boho napotkamy również liczne dekoracje. Popularna ręka Fatimy symbolizująca opiekę przed złem to jeden z tych elementów, którego z pewnością nie zabraknie. Na ścianie obowiązkowo wisi – związana ze starożytną sztuką wiązania sznurków – makrama, a fotel lub podłogę zdobi dywan o nieregularnym kształcie ze zwierzęcej skóry.

salon boho, gitary na ścianie, dywan we wzory, ława, sofa(fot. homestilo, flickr.com, na podstawie licencji CC BY 2.0)

Boho kocha naturę, rośliność i motyw kwiatowy 

Inna odsłona boho to naturalność w pełnym tego słowa znaczeniu. Drewniane, proste meble, lniane zasłony, klasyczna biel na ścianie, wiklinowe siedziska i kwiaty doniczkowe w słomianych lub ratanowych osłonkach, które zdobią i ożywiają mieszkanie swoją intensywną zielenią. Tak może prezentować się część wypoczynkowa salonu, która wypada dość skromnie przy części z aneksem kuchennym, gdzie królować będą również drewno i kwiaty, ale w żywszej, kolorowej odsłonie. Dlaczego? Ponieważ – jak już pisałam – boho nie uznaje nudy, ale lubi za to folklorystyczne wzory, więc motyw ten musi się gdzieś pojawić. 

boho salon z kanapą

 

Indiańskie akcenty tematem przewodnim w boho

Boho w indiańskiej odsłonie to podwieszane do sufitu hamakowe leżanki, namioty tipi, pledy, dywaniki i poduszki z frędzlami. Łapacze snów, słonie z zadartą na szczęście trąbą i indiańskie strzały na plakatach są stałymi elementami dekoracyjnymi. Wszystko nawiązuje do relaksu, swobody i luzu. Nie zabraknie również świeczek, świeczników i małych lampek, które jeszcze mocniej podkreślają atmosferę wieczorną porą. W salonie lub sypialni powinna znaleźć się również gitara – muzyczny element wieczorów w gronie przyjaciół.

 

łapacz snów

 

Styl boho powraca do łask i to w każdej sferze życia. Coraz częściej ludzie urządzają swoje cztery ściany w tym nie wyznaczającym żadnych ram i ograniczeń stylu. Może wynika to z potrzeby ucieczki od otaczającej nas rzeczywistości, której tempo nie pozwala zwolnić nawet na moment, a chwile, które chcielibyśmy zatrzymać na dłużej, przelatują przez palce. Człowiek potrzebuje spokoju, wytchnienia i chce czuć się szczęśliwy. Stąd właśnie to urządzanie domu po swojemu. Tak, by móc cieszyć się życiem i celebrować najlepsze jego przebłyski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *